\
Jak kupować produkty mięsne w sklepie?

Mogłoby się wydawać, że widząc na sklepowej półce parówki z szynki mamy do czynienia z mięsem. W wielu przypadkach nazwa produktu wcale nie wskazuje na jego zawartość. Coś, co opisywane jest jako "mięso" lub "wędlina" okazuje się być MOM, czyli mięsem oddzielonym mechanicznie. Postanowiliśmy napisać o tym poradnik aby ustrzec Was przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jakie płyną ze spożywania produktów typu MOM.

 

Co to jest MOM?

 

Mięso oddzielone mechanicznie (MOM) to w istocie mięso, lecz z dodatkami, których raczej nie zjedlibyśmy bez odpowiedniej obróbki termicznej. Proces oddzielania mięsa od kości nie jest skomplikowany. Podamy go na przykładzie kurczaków z których produkuje się parówki drobiowe.

 

Proces oddzielania mięsa od kości

 

Specjalne urządzenie z dedykowanymi ostrzami po prostu oddziela mięso od kości. Dzieje się to jednak na tyle wybiórczo, że często w parówkach i innych produktów typu MOM mamy kawałki kości, szpik kostny, chrząstki oraz oczywiście pióra. Nie brakuje tam też innych "niespodzianek", o których nie powinniśmy pisać. Polska technologia MOM różni się od Amerykańskiej, która jest po prostu lepsza, bo i droższa ...

 

Jak kupować produkty mięsne?

 

Aby ustrzec się MOM i tym podobnych wynalazków, należy podczas zakupu produktów mięsnych czytać napisy na opakowaniu lub użyć prostych obliczeń matematycznych. Jeśli za kilogram produktu mięsnego z szynki zapłacimy 8,99 złotych, to na pewno nie jest to zdrowe. Kilogram szynki kosztuje w masarni około 13-14 złotych i gdyby to mięso użyć do stworzenia produktu mięsnego, kosztowałby on minimum 20 złotych za kilogram.

 

Czego unikać?

 

Zdecydowanie niskich cen i tajemniczych dodatków, które rozszyfruje tylko doświadczony chemik. Ogólnopolskie Centrum Medyczne (OCM) alarmuje, aby uważać na produkty mięsne w hipermarketach. Są one pochodzenia zwierzęcego, lecz najgorszego, najtańszego sortu. Producenci nigdy by nie wsadzili do ust takich produktów, bo dobrze znają ich skład i historię pochodzenia mięsa.

 

Jeśli kupujesz produkty mięsne, wybieraj tylko te droższe. Jeżeli masz chwilę czasu i minimum zdolności kulinarnych, samemu także przygotujesz doskonałe dania z użyciem odpowiedniego mięsa.

 

Na koniec pytanie do naszych czytelników: Jakie produkty mięsne wybieracie i dlaczego? Piszcie w komentarzach!